72. podzimní RODEO - Justýna, 20. - 22. října 2023 * O3

Pátek, 20. října 2023

Vyrážím na Rodeo s mírným předstihem autem, neboť s sebou vezu vzduchovku a proviant. Mohu si to dovolit, neboť s oddílem jedou Gorka s Čedarem.

Doplněno Čedarem: Na sraz přijíždím o pár minut později. Podařilo se mi totiž nastoupit do špatného autobusu. A tak jsem se místo na Hlavní nádraží projel k Moravským železárnám… Na autobusové zastávce se zdravím s Gorkou a ostatními členy. Během několika minut přijíždí „náš“ autobus. Vystupujme až na konečné zastávce v Pohořanech. Čeká nás asi půlhodinová cesta na Justýnu.

Na Justýně chvíli tápu s čerpadlem, respektive s centrálou. Nevím, co do ní připojit. Naštěstí v dnešní době pomohl "přítel na telefonu" Mikeš, jeden z vlastníků chaty. V kůlně je ještě jedna centrála, stabilní, schovaná za grilem.

To už je pak hračka - startování na klíček, hmmm. Nádrž v podkroví je načerpána během chvilky. Zatápím a po chvíli přichází oddíl. Rovnou je směruji na půdu, aby se zabydleli. Ovšem co se nestalo...!

Hoši po chvíli volají, že na půdě teče voda! No, tě pic, nádrž, říkám si. Ale je to jaksi podivné. Kapající voda je teplá, navíc půdu zahalila vznikající pára. Chvíli mi trvá, než jsem našel příčinu. V revizním otvoru byl otevřený ventil od okruhu topné vody!! Nechápu, co koho vedlo k tomu, aby se schovaným ventilem manipuloval!! Voda, respektive nemrznoucí směs, protekla i do přízemí a stékala po zdi okolo kamen, na které zanechala nepěkné stopy. Přijíždí Mikeš, celou situaci zmapoval a nachystal nám kanystr s nerznoucí směsí na dolití do systému, až vychládne.

Hoši zatím v jídelně hrají vláčky a Když jsem byl v Americe. Po akutním úklidu si můžeme dát večeři. Svaťa má konzervu rybiček, no mě snad picne! Pár chlapců má na večeři proviant, snad jak na celý víkend. Rodičové, chyťte se za nos! Dejte svému zlatíčku jen tolik, kolik (sežere) zpapá! Venku se mezitím setmělo. A to jsem si myslel, že již bude mít půl oddílu odstříleno...!

Po večeři zahajujeme nový ročník Radistické olympiády. Legendou je nám Verneův román 20 000 mil pod mořem, ovšem převyprávěný Ondřejem Neffem. S první zprávou "Světlo, vycházející z hlubin, je povahy elektrické!" si poradilo pouze deset luštících, a to v tomto pořadí: 1. Pedro, 2. Kroky, 3. Theo, 4. Sevak, 5. Simon, 6. Paolo, 7. Kovy, 8. Maty, 9. Vega, 10. E.T. Hned vzápětí zahajujeme i soutěže Rodea, a to kostkovou hrou Yatzy (V, R, L). Poté je již vyhlášena příprava na večerku. Na dobrou noc pouštím první povídku Jacka Londona o „Zářícím dnu“ s názvem Divočina.

Sobota, 21. října 2023

V osm hodin nás budí již téměř ikonická skladba God Yu Tekem Laef Blong Mi, Krokym nenávistně nazvaná Hajtyty. Manšaft provádí ranní hygienu, Gorka zatápí v kamnech a Čedar vaří čaj. Já se pouštím do dolití nemrznoucí směsi do systému topení. Dolévám asi dva litry, které byly v načatém kanystru. Po snídani začíná střelba, jakožto říjnový závod Dlouhodobého oddílového desetiboje. Má ji pod taktovkou Gorka a věnuje se jí celé dopoledne! Vždy jedna družina je venku s Gorkou a zbylé dvě spolu bojují v různých minisoutěžích. Celkově pak budou vyhodnoceny jako druhý závod Rodea. A tak byla vymyšlena i blbina, při které se počítaly otočky těla se složkou na hlavě. Zatímco Theo zvládl celé dvě, Svaťu jsem zastavil u stopadesáté otočky! Také mne nemile překvapilo, že ani jeden Rys nevěděl jediný název kašny v Olomouci. Lišáci začínají vařit oběd – kuře na paprice, vlastně přesněji řečeno špekáčky na paprice.

Výsledky DOD střelba: 1. Simon 69, 2. Pedro 68, 3. Kroky 63, 4. Maty 62, 5. Filip 59, 6. Theo 47, 7. Svaťa 34, 8. Paolo 28, 9. E.T. 26, 10. Vega 23, 11. Kovy 17, 12. Pavlásek 13, 13. Sevak 7.

Po obědě a zpacifikování kuchyně oddíl odchází s Čedarem a Gorkou k zatopenému lomu a já chystám azimutovou trasu a soutěž 7 zlatodolů. Na minivýpravě se odehrálo šest závodů do Rodea – Souboj jezdců, Kovbojské přetahy, Signalizace, Oblázková štafeta, Setonův běh a Kořistění šátků. Doplněno Čedarem: Po příchodu do lomu jsme nemile překvapeni. Nachází se zde několik rodinek, které si opékají špekáčky. No, co se dá dělat budeme to muset nějak zvládnout…  Začínáme Souboji jezdců. Ty celkem s přehledem vyhrávají Vydry. U kovbojských přetahů to bylo už vyrovnanější, ale výhru také ukořistily Vydry. Čeká nás ještě jedno kolo Kovbojských přetahů. Kroky s Matym si totiž nějak moc věří a myslí si, že by mě s Gorkou v pohodě přetlačili. No, zkuste hádat, jak to dopadlo – do pár vteřin se oba váleli na zemi… Následuje Signalizace. Přijímačky zde zůstávají a vysílačky odcházejí na druhou stranu jezírka. Latinskou zprávu „Dimidium facti, qui coepit, habet.  – HORATIUS“. Odevzdávají jako první Vydry, druzí jsou Lišáci a třetí Rysové. Rysům se ale nějak nedařilo… Nakonec jsem musel vysílačku (Kovyho) zavolat zpátky a zprávu jsem jim odvysílal já.

Poslední soutěže odehráváme cestou zpátky na Justýnu. Gorka se pouští do hledání vhodné klády k hodu (tu nakonec, bohužel, nenajde), já se zbytkem oddílu odehrávám Oblázkovou štafetu. Bohužel, jsem zprvu nestopoval čas a počítal jsem jen počet přenesených kamenů. No, a samozřejmě, že všechny družiny přepravily z jednoho šátku na druhý stejný počet... Napodruhé, už s měřením času a 15sekundovou penalizací za každý spadlý kámen, vypadalo pořadí následovně: 1. místo Vydry, 2. místo Rysi a 3. místo Lišáci.  Končíme Setonovým během (L, V, R) a Kořistěním šátků. Kořistění šátků si připravil Gorka a jen nevěřícně pozoroval netaktické počínání družin. Soutěž končí nerozhodným stavem.

Hned po návratu se pátrá po zlatodolech a bezprostředně poté jde první družina na azimut, neboť se již začíná smrákat. Poslední družině, Rysům, musíme přisvítit na střelku… Po večeři, párcích, se vrháme na další soutěže – 12 hadů, Mluvící čtverečky, Čedarovy postavy a Šifry.

Ke zděšení některých hochů dávám pokyn k oblečení se a odchodu ven. Tam poté probíhá Signalizace světlem a Noční terénní kimovka. Venku jsme okysličili své mozky a toho využívám a rozdávám lístky s druhým kolem Radistické olympiády. Tentokráte byla zašifrována zpráva: „Náhle se z vnitřku lodi ozval zvuk otvírané závory.“ Tentokráte nestihl vyluštit jen Pavlásek. Ostatní úkol zvládli v tomto pořadí: 1. Pedro, 2. Theo, 3. Maty, 4. Sevak, 5. Kroky, 6. Paolo, 7. Simon, 8. Kovy, 9. E.T., 10. Vega, 11. Svaťa a 12. Filip. Po legendě je již vyhlášena příprava na večerku. Na dobrou noc posloucháme, jak si Zářící den vedl v džungli velkoměsta.

Neděle, 22. října 2023

V osm hodin se nerozeznělo „Hajtyty, nýbrž úchvatná píseň „Meadows of heaven“ finské kapely Nightwish. Venku již několik desítek minut prší a je mlha. Ranní hygiena a můžeme na snídani. Vydry si již chystají oběd, poté se jen ohřeje!

Vrháme se na poslední čtyři soutěže. Tři z nich byly plánovány do venkovního prostředí, ale uvnitř Justýny se daly odehrát – Sudoku, Pavoučí čísla, Kombinované uzlování (skrze otevřené dveře) a Zpráva z lístků, která zněla „Chybovat je lidské, ale pokud potřebujete něco opravdu podělat, potřebujete počítač. Vydry měly ve slově podělat všechny písmena kromě onoho „d“ a Maty konstatuje: „Přece tam nebude podělat!“ A bylo…

Rodeo skončilo, jak se dalo očekávat vítězstvím Vyder. Ale Lišáci s nimi v mnoha soutěžích drželi krok a jen těsně prohrávali. A Rysové, bohužel, no…

Celkově se výprava vydařila, Justýna je „epesní“…

Zbývá mi jen poděkovat Čedarovi a Gorkovi za pomoc!